İşletme süreçlerinde BIM (Yapı Bilgi Modellemesi): TAV Medine Havalimanı Projesi

BIM süreçlerinin işletmelerde kullanılması, işletme ve bakım süreçlerinde birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajları kullanmak için Medine Havalimanı Projesi’nde TAV ve ProCS tarafından Autodesk çözümleri tercih edildi. Projemizin detaylarını Sabah Gazetesi Yapı Bilgi Modellemesi (BİM) özel dosyasında anlattık.

Kamu-özel ortaklığı modeli ile yapılan Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı, Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesidir.

BIM kullanımı 2014 yılından itibaren Ortadoğu’da zorunlu hale geldi. BIM süreçlerinin projenin tamamlanmasının ardından işletmede de kullanılması için tasarım, yapım, işletme ve bakım süreçlerinde oluşacak bütün bilgilerin işletme personelinin kullanımına açılmasına olanak sağlandı.

Proje çizimlerinin, saha gözlemleriyle teyit edilmesiyle BIM süreçleri dahilinde havalimanı terminali ve teknik binaların güncel BIM modelleri havalimanın işletme süreçleri için hazırlandı.

Tüm mahallerin Revit ortamında tarif edilmesi ile modelde yer alan akıllı elemanların, ekipman ve demirbaşların bulunduğu bina, kat ve mahal hakkında detaylı bilgiye sahip olması sağlandı. Mahal tanımları Autodesk Navisworks ile kontrol edilip doğru tariflendirildi.

İşletme personelinin herhangi bir iş emrinin ilgili ekipmanlarını model üzerinde bulabilmesi ve bunlara bağlı olan sistemleri ayrı ayrı görüntülenmesi sağlandı.

BIM ile bina verilerinin daha önceleri hiç olmadığı şekilde analiz edilebilir bilgiye dönüştüğüne dikkat çeken TAV Mühendislik ve Tasarım Direktörü Ahmet Çıtıpıtıoğlu, "Dünyada BIM süreçlerinin işletmede ve havalimanı yapısında kullanılması için örnek olan projemizin, bu konuda öncü bir kitap olan BIM Handbook’un yeni baskısında örnek uygulama olarak yer alacak olması çabalarımızı pekiştiriyor. BIM ile bina verileri daha önceleri hiç olmadığı gibi analiz edilebilir bilgiye dönüşüyor. İşletme araçlarının BIM ile bütünleşmesiyle, teknik ve ticari işletme açısından yeni ufuklar açılıyor." dedi.

BIM süreçlerinin işletme aşamasında kullanılmasının avantajlarına vurgu yapan ProCS Yönetici Ortağı Daniel Kazado ise "BIM süreçlerinin projelerin tasarım ve yapım aşamalarının ardından özellikle işletme aşamasında kullanılması; dolayısı ile süreçler arasında bilgi kaybının oluşmaması büyük önem taşımaktadır. Havalimanları gibi 7/24 yaşayan yapılarda BIM süreçlerinin dahil olduğu bir işletme sistemi, tek bir veri tabanı ile çalışma avantajının yanında farkındalığı da en üst seviyeye taşımakta ve verimliliği görülür bir şekilde artırmaktadır." sözleri ile bu avantajlara dikkat çekti.

Konunun teknik yönüne dikkat çeken Penta Teknoloji Çözüm Grup Yöneticisi Tuğba Başer ise "Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı, BIM süreçlerinin gelişimini gösteren örnekler içerisinde üst sıralarda gösterilebilir. Autodesk Revit ve Navisworks çözümleri ile hazırlanan BIM modelindeki varlıklar mevcut envanter yönetim yazılımına çok hızlı ve doğru bir şekilde aktarıldı." sözleri ile teknik sürece dair bilgi verdi.
MERKEZ OFİSİ

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi
4. Cad. No:1 34775
Ümraniye/ İSTANBUL

T 0 (850) 277 0 277

F 0 (216) 415 23 69

E info@penta.com.tr

W 0 (850) 277 0 277 (WhatsApp)

BİZİ TAKİP EDİN